Vyhotovení daňového přiznání za 500 Kč či za 10.000 Kč je opravdu rozdíl. Ovšem i takovéto cenové rozpětí není v daňovém světě ničím neobvyklým. Zrovna nedávno jsem řešila úsměvnou situaci, kdy mě má kamarádka oslovila s prosbou, zda bych nebyla ochotná, jakožto účetní v malé firmě, vypracovat daňové přiznání její spolupracovnici. Odvětila jsem, že s tím nemám sebemenší problém, ovšem jsem i dodala, že práce a vynaložené úsilí z mé strany nebude rozhodně zadarmo. Jak se říká, zadarmo ani kuře nehrabe. Jelikož svou kamarádku moc dobře znám a vím, že jejím cílem byl získat ode mne drahocennou práci pro svou spolupracovnici zadarmo, aby posléze mohla profitovat ze svého úsilí a následného vypracování daňového přiznání třetí osobou, můj dovětek o platbě jí moc nepotěšil. „A kolik by si za jedno přiznání chtěla dostat?“ „Tisíc korun“, odpověděla jsem s ledovým klidem, jelikož jsem čekala reakci typu, „To si děláš srandu, tolik?“ a přesně tato reakce na sebe nenechala dlouho čekat. „Ano tolik“, odpověděla jsem stroze. „Vážně si myslíš, že ti za jedno daňové přiznání dá někdo 1.000 Kč?“, vykulila na mě oči kamarádka. „Ano myslím, tato cena je ještě přátelská, mohla bych si říci klidně víc, milá zlatá“ Lidé si totiž v současné době myslí, že zpracovávat daňové věci, kterým leckdy mnoho lidí takzvaně nehoví, je vlastně protislužba. Pokud patříte mezi ty, kteří si musí utahovat opasky u kalhot, raději sáhněte po šikovné účetní, nejlépe ze svého okolí a poproste jí o pomoc. Pokud ovšem chcete kvalitně zpracovat přiznání, k němuž donesete podklady v krabici od bot a chcete se naprosto zříci odpovědnosti, obraťte se na daňového poradce, který vám přiznání zpracuje, ovšem v naprosto jiných částkách. Pokud ovšem bydlíte ve Středních Čechách, může vás s růžovým prohlášením ve vašem domě zastihnout samotný finanční úřad. Tento článek poradí všem, kteří tápou v daňovém přiznání.
Jelikož jsem věděla, že za prosbou o zpracování přiznání bude stát i něco jiného, pouze jsem vyčkávala, kdy přijde řada na otázky, týkající se podkladů pro přiznání. „Víš, moje kolegyně je trochu zmatkař, takže si vůbec není jisté, zda doma najde všechny papíry a tak“. Nyní jsem slovy „to si děláš srandu?“, oponovala já. „Tak od toho dávám ruce pryč, dohledávat zakramařené doklady, nutné pro přiznání, to není nic pro mě“ „ A co tam máš dál?, donese mi je v krabici od bot?“ Jen pro zajímavost bych ráda všem osvětlila, že daná kolegyně mé kamarádky pro mě není tak zcela neznámou. Paní má vizitku velmi laxního člověka, který žije takzvaně ze dne na den. Ovšem, co se dá dělat i tito lidé potřebují vykazovat své daně. Ovšem otázkou je, za jakou cenu je daný účetní či daňový poradce ochoten, své služby zpečetit. Pokud vám váš klient přinese podklady v krabici od bot a ještě k tomu všemu budou neúplné, vězte, že při zpracování daňového přiznání zažijete opravdu horké chvilky.
Daňoví poradci se na rozdíl od advokátů neřídí regulovaným sazebníkem, podle něhož by se dala určovat cena za dané služby. To samé platí i malých účetních, které si cení svých zkušeností, spíše jako přivýdělek. Rozdíl v cenách za daňového poradce je samozřejmě dle regionu, velikosti daňové kanceláře či let praxe jednotlivého poradce. Velkou roli také hraje fakt, zda budete zdaňovat 200.000 Kč nebo 200 miliónů. U fyzických osob často bývá nejdražším daňovým přiznáním to, ve kterém figuruje hned několik typů příjmů. Pro ty méně znalé například příjmy ze zaměstnání, podnikání v zahraničí a podobně. Rozdíl je také v tom, zda daného daňového poradce budete využít pouze sporadicky či jeho služeb využijete v průběhu celého roku, což hraje také velkou roli v konečné ceně. Do karet daňových poradců také hraje takzvaný etický kodex Komory daňových poradců ČR, kterým se poradci musí řídit. Velkou výhodou také je v případě, kdy se rozhodnete využít služeb daňového poradce především fakt, že veškerou zodpovědnost přebírá na sebe. Za zmínku jistě stojí i tento článek, který se pojí s tématem a velmi mne zaujal. Tudíž, dojde-li k nějaké chybě z jeho strany, jste z obliga a způsobenou škodu vám zaplatí pojišťovna.