Na co myslet při balení na dovolenou?
25 května, 2022
4+4 tipy, jak se postarat o pokožku před a po použití depilačního vosku 
14 září, 2022

Když města zabírají stále víc prostoru – parkování Praha letiště má stále dostatek míst

Přihodilo se vám někdy – pokud vám není nějak kolem patnácti – že vás při projíždění rodištěm v dospělosti překvapilo, jak moc se za dobu vaší nepřítomnosti rozrostlo. Tady byly jenom pole a louky, když jsem býval prcek, říkával vám tatínek nebo dědeček o vaší oblíbené městské čtvrti. Tehdy vás ani nenapadlo, že podobně budete ke svým dětem promlouvat po čase i vy. Je to zkrátka tak.  Města se rozrůstají a stále se  v nich staví. O velkých městech to platí dvojnásob. 

Kolik blízkých i relativně vzdálenějších vesnic již spolykala Praha! Jak by se divil pražský měšťan například z období husitských bouří! Dnes jsou v Praze i obce, do kterých se ve středověku cestovalo  z Prahy  celý den. Příkladem může být například Ruzyně. Původní tvrz z 10. století měla coby majetek břevnovského kláštera vždy svůj význam, ale byla tak vzdálena, že ani při definování Velké Prahy v období republiky T. G. Masaryka, K. Čapka a dalších velkých jmen se do jejího katastru nevešla. Nepomohlo ani zbudování letiště slavnostně otevřeného v roce 1937. Z Prahy se vlastně odlétalo mimo Prahu až do roku 1960, kdy se konečně Ruzyně stala součástí Prahy 6. Pro nás je ale tahle skutečnost dobrou zprávou. Proč? 

Místa pro auta je dost

Při hledání vhodného místa pro výstavbu mezinárodního letiště projevili projektanti a plánovači mimořádně šťastnou ruku a prozíravost. Jako kdyby předvídali současné masové rozšíření letecké dopravy. Jestli jste měli možnost vidět fotografie z prvních let jeho fungování, můžete potvrdit, že bylo postaveno doslova na zelené louce. Tehdejší hrstka vyvolených, kteří si mohli dovolit leteckou dopravu, asi žehrala na délku transferu na letiště, nyní je však zřejmé, že čím dále od hlavního náměstí se letiště zřídilo, tím lépe.  

Rozšířením velkoměsta se letiště stalo plnohodnotně pražským; patrioti mohou zůstat v klidu. Je situováno  na kraji města, ale už v něm, o čemž svědčí, že v okolí se pořád staví. Nicméně za ty roky, kdy si lidé zvykali létat, se postupně vyčleňovaly prostory pro odkládání jejich motorových vozidel, kterými se k letišti dopravili. Takže při zájmu leteckých pasažérů o parkování Praha letiště má na relativně příhodném místě. Navíc při poloze na periferii, pro kterou mají Angličané kouzelné slovíčko outskirts, se nabízí možnost parkovat před městem v nějaké obci (třeba v Buštěhradu) před Prahou a k terminálu se nechat dopravit těch několik stovek metrů obsluhou parkoviště.

Kdo si zarezervuje, ten najde

Pro toho, kdo o tom nepřemýšlí, je letiště obklopené parkovišti samozřejmostí, Jenže my jsme malá země a v malých zemích bývá málo místa. V této souvislosti můžeme parkovací služby u pražského letiště pokládat za nadprůměrné. Při odletu z Prahy se opravdu nikdo nemusí obávat, že nesežene místo na parkovišti. Je tu jen jedna nezbytná podmínka – musí si místo v předstihu zarezervovat.

Jak se to dělá jinak

Města, která mají letiště blíže centru (rekordmanem jsou Brémy s pouhými čtyřmi kilometry) musí více posilovat transfery na svá letiště hromadnou dopravou. Je zajímavé, že délka tohoto transferu není přímo úměrná počtu kilometrů. Záleží, jaké dopravní prostředky jsou dostupné a jak moc se musí “kličkovat”. Ve srovnání vychází dobře například Frankfurt nad Mohanem, jehož letiště je od centra dost daleko. Zde se Praha, ačkoli v celosvětovém měřítku je malá, objevuje je spíše na chvostu tabulky. Cestující se z nádraží v centru se dostanou na letiště za zhruba 40 min. Ovšem vlastní vůz je komfort, se kterým Praha rozhodně počítá. 

Preferujete jízdu vozem až k letišti, nebo vám řízení před letem vadí? Způsobilo někdy selhání veřejné dopravy váš pozdní příchod k odbavení nebo zmeškání letu?

Václav Rozsypal
Václav Rozsypal
Jsem fotograf přírody a hudebník - přesněji saxofonista - v menší jazzové kapele. Hodně času trávím v lesích liberecka a trpělivě číhám na tu pravou fotku. Také chovám a šlechtím sportovní i okrasné holuby a do tajů holubářství zasvěcuji i jiné. No a když zbude nějaký ten čas, tak ještě bloguji - třeba právě zde.

Comments are closed.