Topy bez rukávů by neměly chybět v žádné skříni – proč nikdy nevyjdou z módy?
6 července, 2021
SEO Kladno – co je broken linkbuilding a jak může vašemu webu pomoci?
3 září, 2021

Vytvoření webových stránek – 3 dobré důvody, proč je nedělat svépomocí

Profesionální vytvoření webových stránek na míru je finančně nákladné. To je jeden z hlavních argumentů začínajících podnikatelů. Šablony a různé výhodné balíčky jsou velmi lákavou alternativou, které se jen těžko odolává. Dokážou ale přilákat organické návštěvníky a obstát v extrémní konkurenci, která v online světě vládne? Odpověď na tuto a jiné palčivé otázky najdete uvnitř našeho článku.

Vytvoření webových stránek není procházka růžovou zahradou ani s pomocí šablony

Zpočátku to vypadá jako super nápad. Plánujete, že si budete sami budovat svůj vlastní web ve vašem volném čase. Těšíte se, jaká to bude zábava. Realita vás ale dostihne poměrně záhy. Pokud chcete, aby váš web nějak vypadal a hlavně aby dobře fungoval, strávíte nad jeho tvorbou podstatně více času, než si myslíte. Musíte počítat s problémy, které se vynoří zákeřně jakoby odnikud. Vy je budete muset řešit za pochodu a výsledek bude stejně nejistý. 

Bez pokročilejších znalostí se neobejdete

Pokud jste nabyli dojmu, že vám k tvorbě stránek postačí průměrná počítačová gramotnost, jste na omylu. Pravda, Češi se s online světem sžili poměrně rychle, ale umět zaplatit přes internetové bankovnictví, brouzdat po internetu a na sociálních sítích k vytvoření webovek rozhodně nestačí. Odvážnému štěstí přeje. To je sice pravda, ale žádný profesionál vám vaše nadšení neposvětí. Abyste vytvořili opravdu konkurenceschopné webové stránky, musíte mít alespoň nějaké znalosti o webdesignu, UX, SEO a mít talent na copywriting, a tím výčet všech dovedností nekončí. Takto talentovaných osob je velmi málo, nehledě na to, že tvorba webovek jednou osobou je práce na plný úvazek.

V jakých případech stačí mít amatérsky vytvořené webovky ze šablony?

Chtělo by se říct v žádných, ale pokud přimhouříme obě oči, smysl mají, pokud máte již vybudovanou stálou klientelu a vaše podnikání má natolik dobrou pověst, že k vám proudí noví zákazníci především na základě doporučení. Vaše stránky slouží spíše jako katalog nových produktů pro již stávající zákazníky. Máte dostatek zakázek, takže vás organická návštěvnost netrápí. Jenže ruku na srdce, kolik podnikatelů má takto stabilní základnu stálých klientů? Pro začínajícího podnikatele, o kterém zatím nikdo neví, jsou webovky doslova životně důležité. Jenže právě začátečníci sáhnou po levné šabloně, nebo dokonce šabloně zdarma. Jít ve šlépějích tisíců podobně smýšlejících podnikavců není dobrý nápad a hned se dozvíte proč. 

Profesionálně vytvořené stránky vám přivedou zákazníky

Konkurence na webu je obrovská. Největší e-shopy investují ročně stamiliony do marketingu a reklamy. Může vůbec malý živnostník obstát v tak tvrdé konkurenci s nesrovnatelně menším rozpočtem? Může, ale vaše šance se s amatérskými stránkami blíží nule. Pokud chcete uspět, musíte jít štěstí naproti a v rámci vašeho rozpočtu vytvořit web, který je:

  1. Unikátní a vytvořený přesně na míru – šablona je v tomto směru velmi omezená. Základní balíčky nejsou funkční ani interaktivní. Máte možnost přidat si pokročilejší funkce, ale tato služba je zpoplatněná a rozhodně to není zanedbatelná částka.
  2. Optimalizovaný – SEO je klíč k organické návštěvnosti. Vyhledávače optimalizované weby upřednostňují a posunují je v SERPU směrem nahoru. Díky tomu váš web získá organické návštěvníky. Optimalizaci bez znalostí, praxe a spousty času rozhodně sami nezvládnete.
  3. Zobrazuje se správně i v mobilu – pokud uživatel rozklikne stránky v mobilu a nevyzná se v nich, protože se mu nezobrazují správně, okamžitě odchází a hledá jinde. Mobilní verze musí být stejně “vychytaná “ jako verze pro PC. Někteří web designéři s mobilní verzi dokonce začínají, tak je důležitá. 

Perfektní webovky vám dají křídla, nešetřete na nich

Tvorba webových stránek je časově velmi náročná a vyžaduje pokročilé znalosti hned z několika oborů.

Pokud chcete funkční webovky, na které vám budou proudit návštěvníci, zapomeňte na šablony.

Souhlasíte s námi, že prorazit můžete jen s webem dělaným na míru, nebo máte opačný názor?

Máte k tématu co říct? Tak si to nenechte pro sebe a zanechte nám komentář.

Václav Rozsypal
Václav Rozsypal
Jsem fotograf přírody a hudebník - přesněji saxofonista - v menší jazzové kapele. Hodně času trávím v lesích liberecka a trpělivě číhám na tu pravou fotku. Také chovám a šlechtím sportovní i okrasné holuby a do tajů holubářství zasvěcuji i jiné. No a když zbude nějaký ten čas, tak ještě bloguji - třeba právě zde.

Comments are closed.