Broken linkbuilding patří k jedněm ze SEO taktik, které jsou poměrně časově náročné, takže se řada expertů ani neshodne na tom, zda se vůbec vyplatí. My se ale klaníme k názoru, že dobře provedená broken linkbuildingová kampaň má nepopiratelný přínos a rozhodně do starého železa ještě nepatří. Pojďme si nejprve povědět, co broken linkbuilding je a v čem vám může prospět!
Pod slovy broken linkbuilding rozumíme
Řekněme, že jste napsali krásný článek nebo studii na určité téma. Najdete web, který se zabývá obdobným či příbuzným tématem a přitom odkazuje na článek podobný tomu vašemu – ale odkaz je nefunkční. V tom momentě oslovujete majitele webu, upozorníte ho na nefunkční odkaz, a pokud vše dobře navlečete, může být tento odkaz za chvíli nahrazen odkazem na vás.
A i kdyby ne, majitel stránky by vám mohl být přinejmenším vděčný za upozornění (koneckonců, nefunkční odkazy snižují uživatelskou přívětivost stránek) a do příště si vás pamatovat; třeba vás časem osloví sám! Reciprocita je hlavní filosofií broken linkbuildingu.
Nejprve hledejte takzvané resource pages, tedy stránky, na kterých řada webů shromažďuje různé zdroje vztahující se k určitému tématu. Takovéto stránky se jen hemží odkazy, z nichž ne každý musí být funkční. A to je vaše šance!
Při hledání resource pages vám mohou být ku pomoci tzv. vyhledávací operátory, s jejichž pomocí můžete hledání více specifikovat. Hledáte-li stránky zdrojů zabývající se vaším oborem, můžete do vyhledávače zkusit zadat například
Váš obor (např. linkbuilding, pletení, hodinářství) intitle:zdroje
Nebo
Váš obor intitle: seznam zdrojů
Či
Váš obor intitle:internetové zdroje
A tak podobně. Možná budete muset trochu zaexperimentovat a ne každá stránka takový úhledný seznam zdrojů nabízí, ale pro začátek jsou takové zdrojové stránky přímo zlatým dolem na nefunkční odkazy.
Manuálně kontrolovat každý odkaz je zdlouhavé a neefektivní. Naštěstí dnes máte k dispozici celou plejádu nástrojů (přičemž většina z nich je zdarma), které nefunkční odkazy identifikují automaticky.
Například:
A desítky, možná stovky dalších…
Nejlepší na celé věci je to, že vám pomůže nejen identifikovat neplatný odkaz jako takový.
Skrze tento neplatný odkaz můžete objevit i mnohé další stránky, které na něj ještě odkazují, a kontaktovat i jejich správce.
S kvalitními SEO nástroji po ruce můžete následně analyzovat i odkazový profil vašich přímých konkurentů a zjistit, které z odkazů na ně již nefungují!
Pak stačí kontaktovat majitele příslušných webů a pokusit se na místo odkazu vaší konkurence dosadit ten váš!
Klíčem k úspěchu broken linkbuildingu je kontaktovat tu správnou osobu. U jednotlivců a malých firem většinou nejde o nic těžkého, kontakt na ně bývá zpravidla pouze jeden a lehce jej najdete ve stránce kontaktů.
Pokud nemůžete správce stránky dohledat a kontakt chybí, vyzkoušejte (anglický) návod na kontaktování webmastera či tento český návod na zjištění majitele domény. Ještě podrobněji se tématem zabývá tento článek.
U velkých společností se dobře rozmyslete, koho kontaktovat – e-maily zaslané šéfovi korporátu nemají smysl.
Proberte se seznamem kontaktů a hledejte webmastery, správce obsahu, marketéry na juniorních pozicích – zkrátka někoho, kdo by mohl mít v popisu práce se podobnými prosbami zabývat.
A nyní je potřeba sesmolit e-mail, který recipienta zaujme a přesvědčí. To znamená
Samozřejmě záleží na kontextu, v němž se momentálně nacházíte – jinak budete oslovovat anonymní korporát, jinak rodinnou farmu, jinak třeba duo klaunů.
A jestli na váš e-mail nepřijde žádná reakce, zkuste to po čase znovu – třeba pouze zapadl!
Hodně štěstí ve vašem broken linkbuildingu!