Vytvoření webových stránek – 3 dobré důvody, proč je nedělat svépomocí
19 srpna, 2021
SEO konzultant dokáže vylepšit návštěvnost webu. Vyplatí se vám jednorázový zásah nebo dlouhodobá spolupráce?
13 října, 2021

SEO Kladno – co je broken linkbuilding a jak může vašemu webu pomoci?

Broken linkbuilding patří k jedněm ze SEO taktik, které jsou poměrně časově náročné, takže se řada expertů ani neshodne na tom, zda se vůbec vyplatí. My se ale klaníme k názoru, že dobře provedená broken linkbuildingová kampaň má nepopiratelný přínos a rozhodně do starého železa ještě nepatří. Pojďme si nejprve povědět, co broken linkbuilding je a v čem vám může prospět! 

Broken linkbuilding, často opomíjená SEO strategie 

Pod slovy broken linkbuilding rozumíme

 • proces nalézání nefunkčních odkazů na ostatních stránkách
 • informování majitelů těchto stránek o této skutečnosti
 • a následné navržení náhrady neplatného odkazu odkazem vaší provenience

Řekněme, že jste napsali krásný článek nebo studii na určité téma. Najdete web, který se zabývá obdobným či příbuzným tématem a přitom odkazuje na článek podobný tomu vašemu – ale odkaz je nefunkční. V tom momentě oslovujete majitele webu, upozorníte ho na nefunkční odkaz, a pokud vše dobře navlečete, může být tento odkaz za chvíli nahrazen odkazem na vás.

A i kdyby ne, majitel stránky by vám mohl být přinejmenším vděčný za upozornění (koneckonců, nefunkční odkazy snižují uživatelskou přívětivost stránek) a do příště si vás pamatovat; třeba vás časem osloví sám! Reciprocita je hlavní filosofií broken linkbuildingu. 

Jak nefunkční odkazy nalézat? 

SEO Kladno

Nejprve hledejte takzvané resource pages, tedy stránky, na kterých řada webů shromažďuje různé zdroje vztahující se k určitému tématu. Takovéto stránky se jen hemží odkazy, z nichž ne každý musí být funkční. A to je vaše šance!

Při hledání resource pages vám mohou být ku pomoci tzv. vyhledávací operátory, s jejichž pomocí můžete hledání více specifikovat. Hledáte-li stránky zdrojů zabývající se vaším oborem, můžete do vyhledávače zkusit zadat například

Váš obor (např. linkbuilding, pletení, hodinářství) intitle:zdroje

Nebo

Váš obor intitle: seznam zdrojů

Či

Váš obor intitle:internetové zdroje

A tak podobně. Možná budete muset trochu zaexperimentovat a ne každá stránka takový úhledný seznam zdrojů nabízí, ale pro začátek jsou takové zdrojové stránky přímo zlatým dolem na nefunkční odkazy. 

Jakmile na takové stránce jste, využijte k nalezení nefunkčních odkazů některý ze SEO nástrojů 

Manuálně kontrolovat každý odkaz je zdlouhavé a neefektivní. Naštěstí dnes máte k dispozici celou plejádu nástrojů (přičemž většina z nich je zdarma), které nefunkční odkazy identifikují automaticky.

Například:

 • Ahrefs
 • Moz
 • SEMrush
 • Check my Links či LinkMiner (rozšíření do Chromu)
 • Broken Link Checker
 • Dead Link Checker

A desítky, možná stovky dalších…

Nejlepší na celé věci je to, že vám pomůže nejen identifikovat neplatný odkaz jako takový.

Skrze tento neplatný odkaz můžete objevit i mnohé další stránky, které na něj ještě odkazují, a kontaktovat i jejich správce.

S kvalitními SEO nástroji po ruce můžete následně analyzovat i odkazový profil vašich přímých konkurentů a zjistit, které z odkazů na ně již nefungují!

Pak stačí kontaktovat majitele příslušných webů a pokusit se na místo odkazu vaší konkurence dosadit ten váš! 

Nejtěžší část je ta přesvědčovací… 

Klíčem k úspěchu broken linkbuildingu je kontaktovat tu správnou osobu. U jednotlivců a malých firem většinou nejde o nic těžkého, kontakt na ně bývá zpravidla pouze jeden a lehce jej najdete ve stránce kontaktů.

Pokud nemůžete správce stránky dohledat a kontakt chybí, vyzkoušejte (anglický) návod na kontaktování webmastera či tento český návod na zjištění majitele domény. Ještě podrobněji se tématem zabývá tento článek.

U velkých společností se dobře rozmyslete, koho kontaktovat – e-maily zaslané šéfovi korporátu nemají smysl.

Proberte se seznamem kontaktů a hledejte webmastery, správce obsahu, marketéry na juniorních pozicích – zkrátka někoho, kdo by mohl mít v popisu práce se podobnými prosbami zabývat.

A nyní je potřeba sesmolit e-mail, který recipienta zaujme a přesvědčí. To znamená

 • Stručný, ale jasný předmět, který přiměje ke kliknutí.
 • Vhodné oslovení. Nebojte se ani oslovení křestním jménem, má velký psychologický účinek.
 • Popište problém, navrhněte řešení, přesvědčte, proč právě vy. Využijte obrácenou pyramidu psaní; to hlavní na začátek.
 • Kompliment nikdy neuškodí!
 • Na konci hezky poděkujte.

Samozřejmě záleží na kontextu, v němž se momentálně nacházíte – jinak budete oslovovat anonymní korporát, jinak rodinnou farmu, jinak třeba duo klaunů.

A jestli na váš e-mail nepřijde žádná reakce, zkuste to po čase znovu – třeba pouze zapadl!

Hodně štěstí ve vašem broken linkbuildingu!

Václav Rozsypal
Václav Rozsypal
Jsem fotograf přírody a hudebník - přesněji saxofonista - v menší jazzové kapele. Hodně času trávím v lesích liberecka a trpělivě číhám na tu pravou fotku. Také chovám a šlechtím sportovní i okrasné holuby a do tajů holubářství zasvěcuji i jiné. No a když zbude nějaký ten čas, tak ještě bloguji - třeba právě zde.

Comments are closed.